Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 31, 2022 in Kuchnia |

Kuchnia na święta – przepisy na tradycyjne dania bożonarodzeniowe i wielkanocne

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc to najlepszy czas do spędzenia z rodziną, zbliżenia się do siebie i wygłodnienia się kulinarnie. W tym czasie każdy z nas uczestniczy w przygotowaniach tradycyjnych potraw i deserów, które są nieodłącznym elementem tych świąt. W tym artykule podamy przepisy na najpopularniejsze dania, które są obowiązkowe w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

  1. Pierogi Ruskie – przepis na tradycyjne danie Wigilijne

Pierogi Ruskie to danie, które każdy Polak uwielbia. Są one jednym z obowiązkowych dań wigilijnych na stołach w całej Polsce. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Składniki na ciasto to: mąka, jajko, woda, sól. Natomiast na farsz potrzebujemy: ziemniaki, cebulę, białą kiełbasę i biały ser. Pierogi Ruskie warto podawać z posiekanym szczypiorkiem oraz cebulką podsmażaną na maśle.

  1. Barszcz z uszkami – przepis na tradycyjne danie Wigilijne

Barszcz z uszkami to kolejne danie, które zawsze pojawia się na wigilijnym stole. Przygotowanie barszczu jest dość łatwe. Składniki, które potrzebujemy to: buraki, cebula, czosnek, liść laurowy, ziarna ziela angielskiego, sól i cukier. Do przygotowania uszek musimy posiadać: mąka, jajko, woda, sól oraz farsz – grzyby, kapustę, mięso lub twaróg. Barszcz z uszkami to jedno z tradycyjnych dań, które warto przygotować w czasie Wielkiej Nocy.

  1. Kutia – przepis na tradycyjne danie na Boże Narodzenie

Kutia to potrawa, która pochodzi z Ukrainy, ale jest jednym z obowiązkowych dań dla Polaków w czasie Bożego Narodzenia. Składniki, które będziemy potrzebowali to: kasza jaglana, makiem, orzechami laskowymi, miodem i cukrem. Kutię podajemy na ciepło, często w różnego rodzaju naczyniach glinianych.

  1. Mazurek – przepis na deser tradycyjny w czasie Wielkanocy

Mazurek to deser, którego smak zawsze kojarzy nam się z Wielkanocą. Składniki, które będziemy potrzebowali to: mąka, masło, cukier, jajka i bakalie. Do rozpuszczonego masła dodajemy cukier, jajka oraz mąkę, po czym wylewamy ciasto na foremkę. Na wierzch ciasta możemy dodać bakalie oraz posypać cukrem pudrem.

  1. Makowiec – przepis na tradycyjny deser na Boże Narodzenie

Makowiec to kolejny deser, który nie może zabraknąć na świątecznym stole w czasie Bożego Narodzenia. Składniki, które będziemy potrzebowali to: mąka, masło, jajka, proszek do pieczenia, mleko, cukier oraz mielony mak. Ciasto zagniatamy, a następnie rozwałkowujemy i wykładamy na nie mielony mak. Całość zwijamy i wkładamy do piekarnika na około 50 minut.

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc to czas, który spędzamy w gronie rodziny. Aromatyczne zapachy, ciepły klimat i wyśmienite smaki stanowią o wyjątkowości tych dni. W czasie świąt Bożego Narodzenia obowiązkowo na stole powinny pojawić się pierogi Ruskie, barszcz z uszkami oraz kutia. Natomiast w czasie Wielkiego Tygodnia warto przygotować mazurek i makowiec. Mamy nadzieję, że nasze przepisy pomogą Wam w przygotowaniu wyjątkowych świątecznych potraw.